Üretim sürecinizi gözden geçirme zamanı geldi mi?

Üretim ve Montaj Hücresi Planlaması

Üretkenliği artırmanın yollarını arıyorsanız, belki üretim sürecinizi bir değer akışı olarak düşünmenin zamanı gelmiştir.

Çalışma hücrelerini kullanan üreticiler, performansta önemli gelişmelerden yararlanabilirler. Başlangıçtan bitişe kadar olan süreç önemli ölçüde azaltıldığı için üretim süreleri azaltılır. Bu nedenle hücresel üretim, geç siparişleri ortadan kaldırarak daha sıkı tedarik sürelerini kolaylaştıran, mükemmel üretim için gerekli bir adım olarak tarif edilmiştir.

Hücresel üretim, üretim hattını optimize etmek için bir iş istasyonu ve konveyör sistemi oluşturarak sağlanır. Parçalar, üretim sürecinin her adımında işyeri hattı boyunca ilerlemektedir. Bu yolculuğa bazen bir Değer Akışı denir.

Değer Akış haritalamanın planlanması, başlangıç için önemli bir yerdir. Bir çalışma hücresi oluşturulmadan önce; atıkların nerelerde ortadan kaldırılacağını ve tasarruf edilecek zamanı bulmak için süreçler incelenmelidir. Fabrika katında zaman geçirerek atık, ilgili maliyetler ve ürün akışının eksikliği gören operatörleri gözlemlemek ve dinlemek size taze bir perspektif sunacaktır. Üretimdeki önemli adımları vurgulamak için geniş bir diyagram / harita paylaşmak; üretim gereksinimlerini kolaylaştırmak için süreçleri harmanlamak, iyileştirmeleri planlamak ve en uygun şekli ve boyutu elde etmek için size yardımcı olacaktır. Gelişmelerin planlanması ve uygulanmasına herkesin dahil olması sahiplenmeyi teşvik edecek ve moral yükseltecektir.

value-stream

Örneğin: Duvar alanı, değer akışınız için geniş bir harita oluşturmak için kullanılabilir. İşaret kalemi ve post-it notlar kullanarak herkesin dahil olmasını sağlayın.

Bir çalışma hücresi kullanmak, her bir iş istasyonu güzergahının görev için doğru öğelerle iyi şekilde stoklanmasını sağlar. Çalışma hücresi, tesis gereksinimlerine uyacak şekilde herhangi bir şekil olabilir, örneğin: U şeklinde, L şeklinde veya devamlı bir çizgide. Tezgahlar, ışıkları itmek için iş istasyonlarını bağlamak amacıyla kullanılabilir, bir sonraki operatöre kadar parçaları işlemek kolaydır ve yerçekimi konveyörleri ağır öğelerin taşınmasına yardımcı olmak için kullanılabilir.

 

Hücresel çalışma avantajları:

 

 

  • İhtiyaç duyulmayan üretim aşamasındaki işler çalışma istasyonlarında azaltılır ve değer akışı içerisinde yüksek miktarlardaki “üretim aşamasındaki işler” kolayca tespit edilebilir.
  • Üretim hatları net bir şekilde çizildiğinden ve tüm bölüm ile süreçlere tahsis edilen pozisyonlar atandığından hatalar azaltılır.
  • Hareket ve taşıma en aza indirildiğinde parçaların kaybolması veya hasar görmesi daha az olasıdır.
  • Yöneticiler, tüm süreci her zaman izleyebildikleri ve sürekli iyileştirmeler uygulayabildikleri için gözlemleme geliştirilmiştir. Hareketli çalışma hücrelerini yeniden yapılandırma, taşıma ve ayarlama esnekliği, onları süreç değişimini yönetmek için ideal bir çözüm haline getirir.
  • Üretim çizelgeleri ve bilgiler, genel tasarıma entegre edilmiş ilan tahtalarında görüntülenebilir.
  • İş istasyonları, kilitleme tekerleklerine monte edilebilir ve bir kişi tarafından kolayca taşınabilir veya yeniden konumlandırılabilir.

ProCell_ISO

Çalışma ortamını optimize etmek ve süreç için doğru miktarda yer kaplamak için tasarlanmıştır. Sistemimizin modüler yapısı, üretim gereksinimleri değiştiğinde modifiye edilebileceği anlamına gelir. Daha fazla bilgi için bakınız: Özel Çalışma Hücreleri Takım Çalışmasını Teşvik Eder

 

Daha fazla bilgi edinmek veya satış ekibimizle yerinde bir ziyaret ayarlamak için bize ulaşın.