Üretim Hattında Modüler Sistemlerin Avantajları

rollertracking

Modüler sistemler; üretim performansının istikrarlı gelişimi için gereken süreçlerin optimizasyonunu, esnekliğini ve uyarlanabilirliğini sağlar.

Graphit modüler sistemlerinin en önemli özelliği değişim için üretilmiş olmasıdır. Bileşenler ucuz, değiştirilebilir, yeniden kullanılabilir, değişen ve gelişen ihtiyaçlara göre basit aletlerle kolay ve hızlı şekilde modifiye edilebilir ürünlerdir.

Bir iş istasyonunu oluşturmak; akış raflarını düzenlemek, farklı şekillerdeki ürünlerin taşınmasına uygun arabaları ve taşıma elemanlarını tasarlamak gibi üretim performansının artışını sağlamak için duyulan yeni ihtiyaçlara uygun gereksinimleri giderecek düzenlemeler yapmak modüler ürünlerin avantajlarının başında gelmektedir.

Geleneksel üretim ortamlarında sonradan yapılacak modifikasyonlar çok pahalı ve zor olduğundan tasarım çok önemlidir. Modüler sistemlerle birlikte, tasarım önemini korumaktadır ancak değişimler çok daha kolay yapılır. Bu durum üretim mühendisleri için süreç tasarımından iyileştirme aşamasına kadar olan sürecin daha kolay geçirilmesini sağlar.

Modüler sistemler tasarım, montaj ve uygulama aşamalarında çok daha fazla esneklik sağlar. Taşıma, depolama ve iş istasyonları, borular, bağlantı elemanları ve  aksesuarlar kullanılarak oluşturulur; bu da sonsuz sayıda farklı yapıya ve boyuta izin verir.

Tüm modüler ekipmanlar, boş alanları değerlendirir, maksimum ergonomiyi artırır ve hareketi azaltarak verimliliği optimize etmek için tasarlanır. Birçok üretici şirket üretim alanı ne kadar iyi tasarlanmış olursa olsun, üretim alanını geliştirmediği için çöküşe geçer, o yüzden gerekli değişiklikler zamanında ve hızlı şekilde yapılmalıdır.

Modüler sistemlerin yalın üretim sahalarındaki etkisi üretim alanlarında gözle görülebilir olur. Mühendisler çalışma alanının düzeni ve ergonomisini, operatörlerin parçalara ve ekipmanlara en kolay ulaşabilecekleri şekilde düzenleyebilirler. Örneğin bu durum toplama alanındaki görev sayısını azaltır veya toplama alanında katedilen mesafeyi azaltabilir.

Üretim alanındaki erişim noktalarını geliştirmek verimlilikte önemli bir artış sağlar.

Bir çalışma istasyonunda çalışan operatörün boyu alet ve parçaların ideal pozisyonunu değiştiren bir etmendir. Bazı durumlarda gerekli olan geliştirmeler sadece üretim sürecinin içinde ortaya çıkar.

Üretim operatörleri kendi çalışma alanlarında geliştirme yapacak alan bulmada oldukça iyilerdir. Yalın üretimin en başarılı uygulamalarının birçoğu değişiklikleri birlikte tasarlayan mühendisler, yöneticiler ve operatörlerin ortak akıl yürütmesi sonucunda ortaya çıkar. Yeni bir bileşen ya da yeni bir ekipman satın alınması gibi değişimlerde üretim verimliliğinin ve motivasyonun arttığı gözle görülür şekilde gelişecektir.

Yalın Üretim ile ilgili diğer makaleleri okumak için tıklayın;

Ürün gamımız, danışmanlık, proje yönetimi, tasarım, montaj ve parça tedariği ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için aşağıdaki iletişim formuna bilgilerinizi bırakabilirsiniz.

Üretim Alanınızı İyileştirmeye Hemen Başlayın!

Fabrika ve lojistik merkezinizi iyileştiren modüler taşıma ve depolama sistemleri konusunda uzman ekibimizin ziyaret edip uygun projeyi geliştirmesini istiyorsanız bilgilerinizi bırakın.