Üretim Alanınızdaki Forklift Güvenliği Konusunda Endişeli misiniz?

Üretim süreçlerini ve iş güvenliği ile ilgili konularda çalışan mühendisler forkliftsiz üretim alanlarının peşine düşmüş durumdalar. Oturmuş bir üretim alanını forkliftsiz bir felsefeye dönüştürme fikri başlarda zorlayıcı gelebilir ama doğru bir rehberlik ve doğru çözümler eşliğinde verimli bir dönüşüm süreciyle birlikte istikrarlı bir verimlilik artışı sağlayabilir.

Forkliftlerle ilgili en temel sorun iş yeri güvenliğidir. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre her yıl 8000’den fazla forklift kazasının rapor ediliyor ve bu kazaların bazıları ölümle sonuçlanıyor.

Forklift kazalarının çeşitli sebepleri oluyor. Bu sebeplerin başında operatörlerin dikkat dağınıklığı gelirken görme hatalarından kaynaklanan hatalar ve operatör hataları da önemli oranda kazaya sebep oluyor. Ayrıca güvenlik endişelerinin dışında, operatör eğitim maliyetleri, üretim alanı ve forkliftlerin birbirine uyumlu olmaması ve bakım maliyetleri de işletmelerin forklift sisteminden uzaklaşmaya başlamasına neden olmuştur.

Forklift sistemlerinin en önemli özelliği dikey depolamanın avantajlarını maksimum düzeyde kullanılmasına olanak sağlamaktır. Ancak sistemin güncel kullanımı genellikle yatay olarak taşıma aktivitesi sağlamasıdır. Kısıtlı zamanlarda dikey olarak kullanılır. Bu anlamda bir bakıma satın alındığı andan itibaren atıl olan bir sistem denilebilir.

Peki Forkliftlere Altenatif Olabilecek Sistemler Nelerdir?

Elle Taşıma Arabaları; Elle yönlendirilen taşıma arabaları forklift trafiğini azaltmak için düşünülebilecek basit ve etkili ilk çözümdür. Yükü kaldırmak ve montaj istasyonlarına ürün beslemesi sağlamak için forklift kullanmak yerine motorlu ya da yer çekimi etkisiyle çalışan konveyör sistemleri de uygulanabilir.

Çekme Arabaları; forkliftlerden daha küçük ve kullanılması daha kolaydır. Forkliftler tek bir yükü besleme alanına ulaştırabilirken tren vazifesine getirilebilen çekme arabaları sayesinde farklı noktalara farklı sayıda ürün taşınabilir.

Otomatik Yönlendirmeli Araçlar (AGV); forkliftsiz bir üretim alanı için geliştirilen son teknoloji sistemlerin başında geliyor. İş hacmini ve üretim kalitesini artırırken gereksiz manuel operasyonları da azaltırlar. Parçaların taşınma kompleksliğinin üstesinden gelebilir, fabrikanın zemin alanını optimize eder ve iş kazalarını azaltabilirler.

AGV’lerin iş güvenliğine olan faydaları artık kanıtlanmıştır. Entegre edilmiş sensörler sayesinde yaklaştığı nesneyi algılar ve hareketini durdurur. Özel oluşturulan yükleme çerçevesine göre taşıma yaparak hataların önüne geçilir. Planlı rotalar ve güvenlik sistemleri sayesinde çevre ve personel ile etkin şekilde etkileşim kurabilir.

Trilogiq Automated Guided Vehicle (AGV)
AGV’ler beraberinde farklı yapılar gerektirirler ve kesintisiz süreç iyileştirmesine imkan tanıyıp bunu teşvik eden modüler çözümler bunun için idealdir.

Forklift sistemlerinin satın alınması, kiralanması, işletilmesi ve bakımları pahalı sistemlerdir. Bunların dışında operatör eğitimi ve sigorta gibi fazladan masraflar da çıkarırlar.

AGV sistemlerinin kurulumu (çekme arabaları ve iz sürme vagonlarla birlikte) tamamlandığında minimum maliyete sebep olur. Hatlar aktif olarak çalıştığı zamanda bile sürücü ve operatör maliyetlerinden tasarruf edilir. Aynı zamanda operatörlerin katma değeri daha yüksek olan süreçlere transferi sağlanır ve verimlilik artırılır.

Forkliftler daha çok ürünü yanyana taşıyabilecek şekilde geliştirilebilirler ancak bu da forkliftleri daha karmaşık rotalara yönlendirir. Bu da iş güvenliğinde risk oluşturmak demektir. Forkliftsiz bir fabrikaya geçişe gecelik bir dönüşüm gözüyle bakılmamalı, sürekli iyileştirme projesi olarak görülmelidir. Bu yüzden de gerçekçi hedefler belirlemek oldukça önemlidir.

Dünya’nın önde gelen otomotiv üreticilerinden PSA grubunun üretim tesisini AGV’ler ile nasıl geliştirdiğini okumak için linki tıklayın.

Daha verimli ve güvenli bir üretim alanı için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Proje yöneticilerimiz üretim alanınızı ziyaret edip size en uygun çözümü sizinle birlikte geliştirebilirler.

Malzeme Taşıma ve Depolama Arabaları

Trilogiq tarafından müşterileri için özel olarak geliştirilmiş örnek malzeme taşıma ve depolama arabalarını içeren tanıtım dosyasını indirmek için formu doldurun.