Temiz Oda Partiküllerini Azaltmanın 5 Yolu

Temiz oda Taşıma ve Depolama Çözümleri

Temiz oda oluşturma sürecinde genellikle ihmal edilen bir durum vardır. Bir temiz oda projesi başladığında proje yöneticileri bir noktaya gereken önemi vermezler; Atık ve mikro partiküllere karşı korunaklı bir üretim alanı oluşturmak.

clranroom2Temiz odalar, alan yönetimi açısından verimli olduğu kadar mikro partikül prosedürlerine ve standartlarına uygun olacak şekilde tasarlanmalıdırlar. Bundan dolayı, proje mimarları ve kullanıcılar hava sirkülasyonu, nem, basınç, sıcaklık, akustik gibi bileşenlere ekstra önem vermeli ve dikkat etmelidirler.

Ancak tüm dikkat bu elementlere bütün verilirken, en az bunlar kadar önem gösterilmesi gereken bir bileşen gözden kaçırılmaktadır; temizoda içerisindeki çalışma organizasyonunun yapılması.

Temiz odanızı tamamen otomatikleştirmemeniz ya da robotikleştirmediğiniz müddetçe, göz önüne almanız gereken en büyük etkenlerin başında çalışanlarınızın hareketleri, nefes alıp verişleri ve çalışmaları gelir.

Temizoda’da üretilen ürün ne olursa olsun (bir parça, ürün, molekül ya da analiz) sadece katı standartların sonucu değil, işçilerin üretim alanı varlığı, birbirleriyle etkileşimleri ve ekipmanlarını kullanabilme ile ilgili prosedürleri doğru şekilde yerine getirmeleriyle oluşturulur.

Bu süreçlere hiçbir şartta ekstra iş gözüyle bakılmamalıdırlar, çünkü işletmelerin cirolarına ciddi etkileri bulunur. Temizoda’nın tasarımı ve kurulumu işletmelere uzun vadede ciddi yatırım getirisi sağlarlar. En büyük maliyet kalemi olan operasyonel iş akışının optimize edilmesini sağlarlar. Günümüz endüstrisinde süreç yönetimi bir opsiyon değil, gerekliliktir.

Yalın Üretimden Temiz Üretime

Temiz odayı (beyaz oda veya laboratuar da diyebiliriz) atık düzeyi kontrol altında tutulabilen bölgeler olarak tanımlayabiliriz. Farklı sektörlerde temizoda örneklerine rastlayabiliriz.

 • Üretim Sektörü
 • İlaç ve Ecza Sektörü
 • Havacılık Endüstrisi
 • Bilimsel Araştırmalar
 • Optik
 • Gıda Endüstrisi
 • Bioteknolojiler
 • Elektronik
 • Paketleme
 • Meşrubat Sektörü
 • Genetik Araştırmaları
 • Askeri sanayi

Bu alanlardaki üretim süreçlerinin kapsamını somutlaştırmak için şöyle örnekler açıklayabiliriz.

 • Saç teli boyutları: İnsan saç teli çapı 75-100  mikron arasında değişir.
 • Hava Partikülleri: Hava partikülleri yaklaşık olarak 0.5 mikron boyutlarındadır. Bu da bir saç telinin 200’de biri olduğu anlamına gelir.
 • Çeyrek metreküp bir ofis alanında bulunan hava partikülü sayısı 500 bin ile 1 milyon arasında değişmektedir.
 • ISO5 sertifikalı bir alandaki partikül sayısı: Bu alanlar çeyrek metreküp alanda 100 partikülden fazla barındırmayacak şekilde özel olarak üretilirler. Siz bu yazıyı okuduğunuz süre içinde 500 bin ile 1 milyon arası partiküle maruz kaldınız.

Bu da demek olur ki ISO5 sertifikalı bir beyazodada saç telinin 200’de biri büyüklüğünde bir parçacık önemli problemlere neden olabilir.

Peki en yaygın partikül kaynakları nelerdir?

 • Yapısal Malzemeler: Duvarlar, tavan ve taban, yapı malzemeleri
 • İnsanlar: Giysiler, kozmetik ürünler, nefes, ter, saç, öksürme, kişiler arasındaki konuşmalar ve operatör hareketleri
 • Temizoda’da kullanılan aletler
 • Temizoda’da üretilen ürünler

Ancak bunların içinde en yaygın partikül kaynakları insanlar ve onların hareketleri sonucunda oluşur.

Her birey partikül oluşturmak için bir nedendir.

 • Oturan bir kişi dakikada yüzbin partikül üretir.
 • Yürüyen bir operatör yürüme hızına bağlı olarak dakikada 5 ile 10 milyon arası partikül üretir.
 • Ağır fiziksel olarak emek gösteren bir operatör 100 milyon’a kadar partikül üretebilir.

Yalın üretim felsefesi üretim akışında operatörlerin hareketlerini azaltmayı amaçlayan bir üretim felsefesidir. Parçacık salınımını azaltıp, verimli bir üretim alanı oluşturmak isteyen işletmeler için en ideal üretim felsefesidir.

Üretim gelişimi için 5 alanda iyileştirmeyi önermekteyiz. Bu 5 geliştirme sayesinde;

Daha az atık = Daha düşük beyaz oda maliyeti

Daha Düşük Beyaz Oda Maliyeti = Tasarruf

Tasarruf = Daha çok işletme karı

İşte bunu gerçekleştirmenizi sağlayan 5 ipucu;

Hareketi Azaltın

Yukarıda da belirttiğimiz gibi operatörlerin hareketleri partikülleşmenin en büyük nedenidir ve azaltılması zorunludur. Yalın felsefe tamamıyla üretim alanındaki hareketliliği optimize etmek üzerine geliştirilmiştir.

Yalın üretim süreçlerini bilen kişiler tarafından tasarlanan işlevsel bir lojistik ve üretim çözümleri, yarı mamülleri ve ekipmanları operatörlere daha yakın konumlandırarak hareketi minimuma indirir.

Hareketi azaltmak neden önemli; çünkü üretim hattı işgücü yoğunluğunun en fazla olduğu ve ürünün değerini belirleyen bölümdür. Operatörün hareketi üretime değer sağlamıyorsa gereksizdir ve azaltılması gereklidir.

Benzer şekilde; gereksiz hareketler işi daha zor hale getirir ve daha fazla alan kullanımına neden olurlar. Ayrıca daha önce de belirttiğimiz gibi ana partiküller hareket sonucunda salınırlar.

Her tür üretim alanında;

Hareketin azalması = işgücü kazancı = üretim maliyeti tasarrufu

Temizoda çözümlerinde;

Hareketin azalması = Partikül Salınımının azalması = temizoda maliyetinden tasarruf

Temizodanızın üretim süreçlerini yalın bakış açısına göre yeniden organize ederek iki kaynaktan daha tasarruf eder ve  üretim karlılığınızı maksimize edebilirsiniz.

Alanı Azaltın

Beyazodanızın metrekare başına maliyeti ne kadar?

Daha küçük bir alanda aynı verimi alabilir misiniz?

Temizodanızı nasıl tasarladığınızı tekrar düşünün.

Alanınızdan %15 tasarruf ettiğinizde, enerjiden, operasyon maliyetinden ve bakım masraflarından ne kadar tasarruf edeceğinizi bir düşünün.

Ya da üretim hacminizi artırmanız gerekiyorsa yapmanız gereken ilk şey daha büyük bir üretim alanına geçerken daha çok kira mı vermeniz gerekir? Mevcut alanınızı doğru şekilde optimize ederek daha verimli şekilde kullanabilir misiniz?

Mevcut alanınızı yalın felsefeye göre düzenleyerek istediğiniz alan esnekliğini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca alanı doğru şekilde kullanarak operatör hareketliliğini de azaltırsınız.

Sonucunda da üretim maliyetlerini azaltarak ürün karını artırabilirsiniz.

Aksama Sürelerini Azaltın

Aksamaların iki kaynağı vardır, operatörlerin neden olduğu ve üretim alanının neden olduğu aksamalar. İkisi de üretim verimliliğini azaltmaktadır.

Çoğu durumda, personele bağlı aksamalar süreç içinde oluşan bekleme zamanlarından oluşur.

Bu aksamalar operatöre doğru bileşen doğru zamanda gelmediği için görevi beklenen zamanda tamamlayamaması ve sonrasında da pasif şekilde beklemek durumda kalması sonunda oluşur.

Temizodalar için de etkin olan yalın felsefe, üretim hattının ve sürecinin doğru şekilde tasarlanıp doğru ekipmanlarla donatılarak en etkin şekilde oluşturulmasıyla uygulanır.

cleanroomModüler Lojistik Çözümlerine Geçin

Modüler çözümler şu özelliklere sahiptirler,

Üzerlerinde büyük ya da küçük değişiklikler yapılabilmelidir. Kurulumu ve sökümü kolay ve hızlı olmalıdır. Ayarlanması ve düzenlenmesi kolay olmalıdır. Ayarlamalar esnasında ünitenin dağılmasını engelleyen kilit sisteminin olması. Bileşenler tekrar kullanılabilir olmalıdırlar. Taşınabilir olacak boyutlarda ve hafiflikte olmalıdırlar. Çözümler üretim alanına doğru ekipmanı doğru zamanda ulaştırabilir, verimli çözümler olmalıdır. Beyazoda çözümleri, personel hareketliliğini azaltmalıdır. Modüler çözümler alanı optimize ederek minimize etmelidir.

Temiz Bileşenler Kullanın

Temizoda çözümleri genellikle çelik bileşenlerden yapılmamaktadır. Tedarik zincirindeki karbondioksit emisyonunu azaltmak isteyen şirketlerin çelik sistemleri dönüş yapması gerekli ve son dönemde moda olan bir durumdur.

Biz ise temizoda çözümlerinde yeni jenerasyon güçlü, dayanıklı, darbelere dayanıklı ve kimyasallara dayanıklı kompozit malzemeleri kullanmayı tercih ediyoruz.

Kompozit bileşenlerle inşa edilmiş modüler çözümler beyazodalar için en uygun çözümlerdir.

cleanroom2

Ultra hafif ve son teknoloji polimerlerden yapılmış, karbon borular ve boru dirsekleri şu özellikleri sağlar;

 • Sertliği
 • Sağlamlığı
 • Darbelere direnci
 • Yüksek Gerilme mukavemetini
 • Artan elastiklik limitini

Bir diğer önem gösterilmeyen unsur da görsel tasarımdır. İyi düşünülmüş bir tasarım daha pozitif bir çalışma ortamı sunarak personel verimliliğini artırır.

Tasarımdan montaja üretim alanlarına destek sağlıyoruz. Üretim alanınızı geliştirmek için 0216 482 2007’yi arayabilir ya da aşağıdaki iletişim formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.