Tek Parça Akış Tekniğinin Üretime Sağladığı Faydalar

Tek-Parça Akış Sistemi

Yalın üretim felsefesi en basit anlamda yöntemleri farklı bile olsa üretim alanında israfı azaltmayı amaçlayan bir felsefedir. Tek-parça akışı genel olarak operasyon adımları arasındaki malzeme ve operatör hareketsizliğini minimuma indirmek ve yapılacak işlemlerin maksimum verimlilikte gerçekleştirilmesi için uygulanan bir sistemdir.

Bir örnekle açıklayacak olursak; Tek-Parça akışının faydalarını gösteren çok basit ve popüler bir örnek vardır; üç kişi seçilir ve bu üç kişiye 10 ayrı kağıda bir nokta koyma görevi verilir. Önce kırmızı kaleme sahip kişi kağıtlara noktalarını koyar, onun arkasından mavi kaleme sahip kişi noktalarını koyar en sonunda da yeşil kaleme sahip kişi kağıtları noktalar ve süreci tamamlamış olur. Bu işlemdeki verimlilik problemi oldukça barizdir. Yapacak bir işi olmayan iki kişi aynı anda hiçbir şey yapmadan durmaktadır. Bu da kişiler için önemli bir zaman ve emek kaybı anlamına gelir.

Peki Tek-Parça Akış Sisteminin Yararları Nelerdir?

Örnek verdiğimiz iş akışını bir de tek-parça akış sistemiyle birlikte deneyelim. Birinci kişi kırmızı noktalarını koyar ve kağıdı diğer arkadaşına verir, bu tekrar edecek bir işlemdir. Tek-Parça akış sistemi ile kağıtlar tek bir kişinin elinde birikmez, hatalar hızlı fark edilir ve çözümler daha hızlı bulunur, tüm kişiler aktif şekilde çalışır. Aynı durum üretim tesisleri için de geçerlidir. Bir motor üretim hattını ele alalım; eğer bir istasyon motora silindir kafalarını monte ediyorsa ve ellerinde yüksek miktarda eklenecek kafa varsa üretim hattının bir sonraki aşamasında çalışan operatörler boşta kalarak verimlilik kaybına sebep olurlar. Bununla birlikte silindirin motora yanlış şekilde monte edilme durumunda yanlışın fark edilmesinde saatler süren bir gecikme yaşanmış olur.

Tek-Parça Akış Sistemi ve 7 İsraf

Yukarıdaki örneklere bakarak tek-parça akış sisteminin üretim alanlarına uygulanmasıyla birlikte 7 israfı önemli seviyede azaltacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca bu felsefenin üretim alanlarına adapte edilmesiyle birlikte üretim alanındaki taşıma süreci de iyileşecektir; çünkü stok halinde yapılacak taşımalar yerini küçük parçalar istasyonlar arasında taşınmasına bırakacaktır. Ayrıca stok israfları da istasyonlardaki depo alanları kaldırılarak azaltılabilir. Bunlarla birlikte üretim süreci sırasında belirlenen hatalar son ürünün kalitesini artıracaktır.

 

Tek-Parça Akışını Fabrikanıza Nasıl Uygularsınız?

Bu sistemi fabrikanızda uygulamak başlangıçta zor olabilir. Birçok operatör bir istasyondan diğerine geçmenin zor ve zaman alıcı bir süreç olacağını düşünecektir. Sürecin kolay adımlarıyla başlamak ve operatörlere sistemin verimliliğini kendileri görmeleri için zaman tanımak iyi bir başlangıç için kilit adım olacaktır.

Üretim alanınızda bir dönüşüme ihtiyaç duruyorsanız size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Üretim alanınızı iyileştirmek için gereken tüm taşıma ve depolama çözümleri için aşağıdaki forma bilgilerinizi bırakın, üretim alanınızı ziyaret edelim ve üretim alanınızın karakterine özel projeyi geliştirelim.

Üretim Alanınızı İyileştirmeye Hemen Başlayın!

Fabrika ve lojistik merkezinizi iyileştiren modüler taşıma ve depolama sistemleri konusunda uzman ekibimizin ziyaret edip uygun projeyi geliştirmesini istiyorsanız bilgilerinizi bırakın.