PSA Grup Full Kitting Sistemi ile Otomotiv Üretiminde Devrim Yaptı!

Peugeot ve Citroen markalarının bağlı olduğu Fransız PSA grup, üretim alanlarında 2014 yılından beri Full Kitting montaj sistemini uyguluyor. Montajlanacak parçaları bir AGV yardımı ile tüm operatörlere eksiksiz ve hızlı şekilde ulaştırıyor.

Üretim Akışı şu şekilde sağlanıyor;

Montajı yapılacak parçalar bir operatör tarafından hazırlanıyor; diğer operatör montaj hattına gönderilecek AGV’yi hazırlıyor. Operatör kendisine atanan iş emrindeki barkodu Pick to Light sisteminde tarattığında,  raflarda bulunan farklı renklerdeki  ışıklar, toplanması gereken 30 parçanın depolandığı yerleri göstermek yanıyor. Buradaki amaç; her bir aşamanın önceden belirlenerek insan hatasının en aza indirilmesi ve parçaların raflardan ergonomik şekilde toplanmasıdır.

Otomotiv Üretim Süreci Başlangıcı
PSA Grubunda üretim akışı parçaların verimli şekilde toplanmasıyla başlıyor.

Toplanan parçaların doğruluğu kontrol ediliyor; Bu noktada operatör topladığı her bir malzemenin uygunluğunu sistemdeki ışıklı butona basarak onaylıyor. Toplama akışının sonunda iş emrini tekrar okuttuğunda, listedeki parçalardan birini unuttuysa, alarm operatöre eksik parça olduğunu ve toplaması gereken parçayı bildiriyor. PSA grubu, gelecekte parçaların toplama ve yükleme kısmını da otomatikleştirerek robotlar aracılığıyla gerçekleştirmeyi planlıyor.

PSA Üretim Süreci Parça Değerlendirme
Uygun parçalar sistem tarafından gösterilip onaylanıyor.

Toplanan malzemeler AGV yardımı ile montaj hattına getiriliyor; Operatörler tarafından hazırlanan AGV’ler manyetik bir bant üzerinden montaj noktasına ilerliyor. Bu durum 250 ayrı iş akışı olan fabrikaya önemli bir zaman tasarrufu sağlıyor.

Montaj alanını yerleştirilen Manyetik Şeritlerle Rota Oluşturuluyor; Zemine yapıştırılan bu bantlar sayesinde AGV’lerin yolu kolayca değiştirilip üretim akışına göre kolayca modifiye edilebiliyor.

PSA Full Kitting sistemi ile üretim alanında alan kazanıyor.
PSA full kitting sistemi ile 1 kilometrelik alanda %40 kazanç sağlıyor.

Full Kitting Sistemi Önemli Oranda Alan Kazanımı Sağlıyor; Hat kenarlarındaki rafların sayısı azaldığından koridorlar açık kalıyor. PSA grubu bu sayede 1 kilometre uzunluğundaki montaj hattını %40 oranında kısalttığını belirtiyor. Kazanılan bu alan sayesinde gelecek zamanlarda karoser, boyama ve montaj hatları arasındaki mesafe ciddi oranda kısalacak.

Üretim Personelinin Yükü Azalıyor; AGV montaj noktasına ulaştığında, üretim operatörleri parçalarını alır. Bunun akabinde, parçayı direkt olarak montajlayabilir ya da çevresinde bulunan bir çalışma istasyonu, depolama ünitesi gibi bir bölümde saklayabilir. Bu şekilde zor işlerde ya da zor fiziksel şartlarda gidiş gelişlerin yarattığı yorgunluğu minimuma indilir.

Parçalar Kendine Ait Bölüme Yerleştiriliyor; Full Kitting sistemine geçilmeden önce, operatörlere bir iş emri kağıdı veriliyordu ve parçaları teker teker stoktan bulup taşımaları gerekiyordu. Şimdi ise parçaların içinde bulunduğu seti belirten harfler sayesinde önceden belirlenmiş bir akışa göre çalışıyorlar.

İşçi Rotasyonu Sayesinde Monotonluk Ortadan Kalkıyor; Operatörler, monotonluğu azaltıp motivasyonu artırmak için iki saatte bir iş istasyonlarını değiştiriyorlar. PSA’ya ait Sevelnord fabrikasında 180 işçinin %65’i full kitting sisteminin içinde çalışıyor, bu da toplamda 8 tam montaj bölümü ediyor(kapı bölümü, son montaj bölümü gibi). Gelecek dönemde fabrikanın tamamının %100 full kitting sistemine geçilmesi hedefleniyor.

Daha az işgücü, daha çok esneklik; Full kitting sisteminin en önemli amacı işçilere esneklik sağlamaktır. Hızlı gelişen bir ihtiyaca anında karşılık vermek adına sadece bir saatte ve üretim hattında köklü bir değişiklik yapmadan bir istasyon oluşturulabilir. Ayrıca stok eksiği gibi durumlara karşı gerçek zamanlı bir alarm sistemi de devreye sokulmuştur.

Full Kitting Sistemi Operatörlere Esneklik Sağlıyor

Üretim Personeli Her Aşamada Üretimin İçinde; Montaj hattında kendileri ile birlikte hareket etmesi gereken ekipmanların taşınması için geliştirilmiş taşıma araçları geliştirildi. İşçiler bu parçaların montajını kendi ergonomik isteklerine göre kendileri montajladı.

Biz de Trilogiq olarak PSA grubun bu sistemi hayata geçirmesinde destek olduk. Siz de üretim alanınızı benzer bir sisteme geçirmeyi planlıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Taşıma ve depolama sistemleri, AGV’ler, Pick to light sistemleri, bilgi ve iş istasyonları, besleme rafları gibi farklı sistemlerle üretim hattınızı geliştirebiliriz.

 

Facebook görseli PSA grubun resmi hesabından alınmıştır.

İlginizi çekebilecek diğer sürekli iyileştirme örnekleri;

Arrival Üretim Alanını Modüler Çözümlerle İyileştiriyor

Moto Guzzi üretimde gelenekle yeniliği birleştiriyor

Üretimi aksatmadan Süreçleri İyileştirmek

Üretim Alanınızı İyileştirmeye Hemen Başlayın!

Fabrika ve lojistik merkezinizi iyileştiren modüler taşıma ve depolama sistemleri konusunda uzman ekibimizin ziyaret edip uygun projeyi geliştirmesini istiyorsanız bilgilerinizi bırakın.