Modüler Esnekliğin Yarattığı Fırsatlardan Haberiniz Var mı?

İstikrarlı performans ve esneklik üretimin en önemli yapıtaşlarının başında gelir. Artan ürün talebi ve değişen üretim süreçleri işletmelere yeni bakış açıları geliştirmeye zorluyor.

Bu yeni bakış açıları üretim süreçlerinde kullanılan ünitelerin hızlıca değiştirilmesini ve güncellenmesini gerekli kılar. Üretim alanlarında kullanılacak modüler çalışma istasyonları, raf sistemleri ve konveyör sistemleri ihtiyaç duyulan esnekliği yüksek oranda sağlarlar. Bu şekilde ihtiyaç duyulduğunda ilgili sistemlerin hızlıca düzenlenmesi yapılır ve verimlilik kaybı yaşanmadan üretime devam edilir.

Aydınlatma ürünleri üreten Trilogiq müşterilerinden biri sabit ve kaynaklı yapılarını daha hafif, estetik ve modüler graphit bileşenleriyle değiştirdi. Müşterimiz bize kaynaklı sistemlerin problemli bulduğunu belirtti; “bir sistemi tasarlayıp üretim hattınıza entegre ettiğiniz zaman, ona takılı kalıyorsunuz. Çoğu zaman gerekli olan süreç değişimleri için sistemleri baştan tasarlamak gerekiyor. Bu yüzden hız ve esneklik sağlayan Graphit bileşenleri sayesinde istediğimiz değişimleri anında yapabiliyoruz” diye ekliyor.

Müşterimiz kendisine gelen diğer tedarikçileri de değerlendirmeye aldı, ancak eleme sürecinin sonunda boru, bağlantı ve ray sistemlerinde graphit’i seçti. Modüler üretim hücreleri, iş tezgahları, parça depolama üniteleri, toplama arabaları ve taşıma üniteleri tasarlandı. Bu ürünlerle birlikte işletmenin ihtiyaç duyduğu gereksinimlere hızlı adapte edilebilme özelliği üretim alanında geliştirilerek üretim performansında süreklilik sağlandı.

İş ortaklığının başlarında Trilogiq tarafından yönlendirilen montaj ekipleri tarafından oluşturulan üniteler, daha sonrasındaki siparişlerde firmanın kendi personeli tarafından oluşturuldu. Ayrıca işletmenin kendi içinde kurduğu Kaizen departmanı da gereken eğitimleri aldıktan sonra sürekliliği sağlamak adına yeni yapılar oluşturdular.

Müşterimiz çalışmaya başladığımız ilk senenin sonunda toplamda 60 olan çalışma istasyonlarının 7’sini graphit bileşenleriyle geliştirdi. Şirket bu geçişi kademeli olarak hayata geçirerek hem üretim performansının azalmasını önledi, hem de personelinin modüler sistemlere olan bakış açısını ve bilgisini geliştirmeye yatırım yaptı.

Modüler Graphit bileşenleri çözümlerin son derece sağlam ve hafif olmasını sağlamak için kompozit, aliminyum ve paslanmaz çelik birleşiminden oluşur. Borular en uygun çözüm oluşturulacak boyutlarda kesilir ve uygun bağlantı elemanlarıyla birleştirilir.

Kompozit bağlantı elemanları da sağlam bir çözüm için güçlü tutunma sağlar, bu sayede ünitelerin bütünlüğü korunmuş olur. Ayrıca su ve toz geçirmeyerek hijyen standartlarını iyileştirmiş olur. Bileşenler birbiriyle değiştirilebilir ve tekrar kullanılabilir. Bu da yapıların çok hızlı şekilde modifiye edilebileceği anlamına gelir. Ayrıca boru ve bağlantılar işletmenin marka kimliliğine uygun renklerde seçilebilirler.

Siz de işletmeniz için üretim alanı geliştirme talebinde bulunmak istiyorsanız aşağıdaki iletişim formunu doldurabilirsiniz.

Üretim Alanınızı İyileştirmeye Hemen Başlayın!

Fabrika ve lojistik merkezinizi iyileştiren modüler taşıma ve depolama sistemleri konusunda uzman ekibimizin ziyaret edip uygun projeyi geliştirmesini istiyorsanız bilgilerinizi bırakın.