Üretimde Başarının Yolu Operatörden Geçer!

Ekibiniz yalın felsefenin faydaları konusunda heyecan duyuyor mu? Gelişim ve değişim süreçlerinde personelin sürece katılımlarını sağlamak hayati derecede önemlidir. Personel için yalın düşüncenin önde geldiği bir ortam sağlamak çalışanların süreçlere katılımına zaman ve fikir katkısı yapmasını sağlar.

Yeni süreçleri geliştirmek zaman alır. Gelişime olan sadakat uzun sürmelidir, ‘şimdi de bunu deneyelim’ mantığı geçerli değildir.

Gelişimin istikrarlı hale gelmesi ve doğru analiz edilebilmesi için potansiyeli öngörebilen bir vizyonla birlikte derin bir tutkuya da ihtiyaç vardır.

Üretim Personeli Başarının en önemli Anahtarı

 

Yalın üretim modeline geçen bir üretim hattında görülecek ilk etkiler şunlardır;

  • Ürün kalitesindeki istikrarın artması
  • Alan Kazanımı
  • Atıkların Azalması
  • Verimliliğin Artması
  • Çalışma Koşullarının İyileşmesi

Üretim alanında gözlem yapmak ve üretim alanındaki atığı, ürün hatalarını doğrudan gözlemleyen personelinizle konuşmak size yepyeni bir bakış açısı kazandıracaktır.

Yalın düşünce adapte olabilme yeteneği gerektirir, bu yüzden üretim hattındaki üniteler farklı ihtiyaçlara ve alanlara göre modifiye edilebilir olmalıdır. Bu sayede ergonomi ve operasyonel verimliliği artacaktır. Gelişimin sürdürülebilir olması için üretim hattı personeli problemlerin tanımlanmasında, çözüm üretilmesinde ve çözümün denetiminde aktif olarak katılım sağlamalılardır.

Üretim yapan fabrikalar, depolama hizmeti veren şirketler ve perakendeciler Trilogiq tarafından üretilen Graphit ve Leantek sistemlerinin özel ihtiyaçlara özgü üniteleri inşa etmek için ihtiyaç duydukları çok yönlülüğü sunduğunu ve istikrarlı gelişim için gereken esnekliği de karşıladığını bildiriyor. Boru, bağlantı elemanı, ray ve tekerlek gibi değiştirilebilir sistemler kullanarak oluşturmak istedikleri üretim hücreleri, iş istasyonları, alet dolapları, toplama arabaları ve taşıma arabalarını montajlayabilirler.

Borular istenilen uzunlukta kesilebilir ve sağlam bir yapı oluşması için ergonomi ve erişim koşullarına uygun şekilde bağlantı elemanlarıyla birleştirilebilir.

Gelişimin izlenmesi ve istikrarlı hale getirilmesi sürekli gelişimi artıracaktır. Yalın felsefe keskin sonuçlar alınabilecek bir yöntem değildir. Uzun vadeli bir stratejidir.

Bu makale hoşunuza gittiyse yalın üretimle ilgili daha detaylı bilgiler içeren makalemizi bu linkten okuyabilirsiniz.

Üretim Alanınızı İyileştirmeye Hemen Başlayın!

Fabrika ve lojistik merkezinizi iyileştiren modüler taşıma ve depolama sistemleri konusunda uzman ekibimizin ziyaret edip uygun projeyi geliştirmesini istiyorsanız bilgilerinizi bırakın.